Paylaşımlarınız için 10 ücretsiz stok fotoğraf siteleri

Reels videolarınızın daha fazla izlenmesini ister misiniz?

Videolarınızın eskisinden daha fazla izlenmesi için ücretsiz kanca cümle formülleri dosyasını indirebilirsiniz.
Ücretsiz indir

Her blog yazarı bir fotoğrafçı değil, herkesin bir DSLR’yi ya da en yeni iPhone’u satın alabileceği durumu yok, ancak endişelenmeniz gerekmiyor – blogunuz ve sosyal medya yayınlarınız için ücretsiz stok fotoğraf bulabileceğiniz pek çok web sitesi var.

Elbette daha fazla orijinal fotoğrafı bulabileceğiniz çok sayıda ücretli (ancak uygun fiyatlı) site var, ancak onları başka bir blog yazısına bırakalım 😉

Yeni blog yazısı gelene kadar Bedava-Sitem.com‘un web sitesinde stok fotoğraf kullanımı yazısındaki ipuçlarına göz atabilirsiniz.

Öyleyse, temel bilgilerle başlayalım – Blogunuz, web sitenizin ve sosyal medya profilleriniz için neden yüksek kaliteli resimler gerekiyor?

Çünkü bazı insanlar görselliğe önem verirler. Web sitenizin, blogunuzun, sosyal medya profillerinizin fotoğraf, grafik, renkler, yazı tipleri gibi görsel öğelerine dikkat ederler. Yüksek kaliteli stok fotoğraflar kullandığınız zaman (size uygun olanları) daha profesyonel ve daha markalaşmış görünürsünüz.

Kimse blog yazılarınız içinde bulanık, net olmayan, kötü ışıkta çekilmiş fotoğraflar görmek istemez (ben istemem). Hatta sizi bu konuda cezalandırıp bir daha web sitenizi ziyaret etmezler.

Ama üzülmeyin, benim de zaman zaman kullandığım ve yaklaşık 3 yıldır sık kullanılanlar listemde olan ücretsiz stok fotoğraf siteleri listemi sizinle paylaşıyorum.

Bu siteleri paylaşmadan önce bu sitelerdeki fotoğrafların lisansları hakkında konuşalım. Bir çoğu Creative Commons veya Creative Commons Zero lisansa sahipler. Yani kullanımı serbest telifsiz fotoğraflar 😊

Creative Commons nedir ?

Creative Commons yaratıcılık ve bilgi konusunda paylaşımı destekleyen ve kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Creative Commons lisansa sahip fotoğraf ne anlama gelir ?

Bu fotoğrafları, fotoğraf sahibinden izin almadan düzenleyebilir, kopyalabilir, kişisel veya kurumsal projeleriniz için kullanabilirsiniz ama onları satamazsınız. Yine de bazı durumlarda kullanım şartları sunulabiliyor. (örn: kullandığınız zaman fotoğrafçıyı etiketlemenizi istemeleri gibi)

Ücretsiz stok fotoğrafları bulabileceğiniz çok fazla web sitesi olduğunu biliyorum fakat hepsinde maalesef yüksek kaliteli fotoğraflar yok. Şimdi, kendi favorilerim olan ve ara sıra benim de kullanmakta olduğum sitelere bir bakalım.

1. Unsplash – Bu siteye her 10 günde bir 10 yeni fotoğraf ekleniyor. Unsplash sitesinde yayınlanan tüm fotoğraflar Creative Commons Zero lisansı altında yayınlanıyor. Yani; fotoğraf sahibinden izin almadan veya yetki sormadan kişisel veya kurumsal projelerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

2. Kaboompics – “KaboomPics blogger, web site sahipleri, küçük işletmeler, freelance çalışanlar ve sosyal medya guruları için fotoğraf koleksiyonları sunuyor. Creative commons license altında sunulan yüksek kalitede fotoğrafları araması oldukça kolay.

3. Pexels –Creative Commons Zero lisansı altında her gün 5 yeni yüksek çözünürlükte fotoğraf yayınlanıyor. Sitede beğendiğim özelliklerden biri büyük bir arama kutusunun olması. Gerçekten iyi fotoğraflar var!

4. Creative Convex – PinkPot Studio tarafından sunulan site içerik üretenler, blog yazarları ve işletmeler için yüksek çözünürlükte fotoğraflar sunuyor.

5. StockSnap – Yine Creative Commons Zero lisansı altında kaliteli fotoğraflar sunan başka bir stok fotoğraf sitesi.

6. Snapwire Snaps – Creative commons lisansı altında her 7 günde bir 7 yeni fotoğraf paylaşan bir site.

7. Life of Pix – Montreal tasarım ajansı tarafından yayınlanan site, creative commons lisansı altında ücretsiz stok fotoğraflar sunuyor. Site haftalık güncelleniyor.

8. Pixabay – 6600’den fazla ücretsiz stok fotoğraf ve vektörel çalışma barındıran web sitesinde arama yapması oldukça kolay. Ayrıca görseller kategorize edilmiş şekilde sunuluyor.

9. SplitShire – Ücretsiz stok fotoğraf & görsel sunan bir başka site.

10. New Old Stock – Kamu arşivlerinden gerçek vintage fotoğraflar sunuyor. Tabiki ücretsiz.

Daha önce de söylediğim gibi bu şekilde belki 100’den fazla web sitesi mevcut ancak benim de severek kullandığım ve favorim olan web sitelerinden bahsettim.

Ücretsiz stok fotoğraf kullanımı

Blog yazılarınızda, web sitenizin herhangi bir bölümünde, sosyal medya gönderilerinizde, e-book kitap kapaklarınızda – kısaca istediğiniz her yerde!

İçeriklerinizin daha dikkat çekici hale gelmesi için stok fotoğraf kullanımını mutlaka düşünün. Belki bulacağınız fotoğraflar daha önce bir çok web sitesi tarafından kullanıldı ama biraz zaman ayırarak henüz yeni olup kimsenin kullanmadığı fotoğrafları da bulabilmeniz mümkün.

Siz web sitenizde, blog yazılarınızda, sosyal medya paylaşımlarınızda stok fotoğraf kullanıyor musunuz ? Sizin favori siteleriniz neler ?

Ayrıca; Instagram paylaşım saatleri yazıma da okumak isteyebilirsiniz:
Instagram paylaşım saatleri

 

    İlginizi çekebilecek diğer yazılarım:

    ersin başar instagram

    Instagram'da aramıza katılın 🤘

    Instagram’la ilgili ipuçları, yeni güncellemeleri ve bütün bildiklerimi ücretsiz olarak paylaşıyorum. Kaçırmamak için takipte kalın