E-Ticaret sitenizin ziyaretçilerini nasıl arttırırsınız ?

Sosyal Medya | 0 yorum

Ürün satışı yapacağınız web sitenizin tüm tasarım ve geliştirme aşamaları bittiyse artık sitenize ziyaretçi sağlama adımına geçtiniz demektir.

Fakat küçük bir işletmeyseniz bu durum biraz gözünüzü korkutabilir. Hatta eğer yeni başladıysanız binlerce kişinin web sitenizi ziyaret etmesini sağlama görevi size oldukça büyük bir yük gibi gelecek.

Bu maceranızda size yardımcı olabilmek için benim de denediğim ve sonuç aldığım bazı ipuçlarından bahsedeceğim.

Web sitenizin ziyaretçilerini nasıl arttırırsınız ?

Arkadaşlarınız ve aileniz

Eğer yeni başladıysanız web sitenizi tanıtmanın en basit ve kolay yolu yakın arkadaşlarınıza ve ailenize bildirmeniz olacak. Bu kişiler siz ne yaparsanız yapın size destek verir hatta onlarla paylaştığınız için mutlu bile olabilirler.

Sosyal medya profillerinde paylaşmaları için onlara hazır metin şablonu oluşturabilirsiniz. Örneğin;

“Eğer kendinize el yapımı gerçek taş bileklikler bakıyorsanız Ali’nin mağazasına göz atın derim”

Böylece arkadaşlarınızın ve aile bireylerinizin işlerini kolaylaştırmış olursunuz (“ne yazma mı istersin” gibi sorunsalları da ortadan kaldırmış olursunuz)

Instagram

Hiç şüphesiz Instagram kesinlikle sizin için en iyi sosyal medya ağlarından biri olacak. Instagram’dan web sitenize ziyaretçi sağlamak adına yapabileceğiniz şeylerden birisi; tanınmış, yüksek takipçili ve yüksek etkileşimli hesaplarla iş birliği yapmanız.

Fakat bu adımda biraz zaman harcalamalı ve dikkatli davranmalısınız. İşletmenizle alakalı ve potansiyel kitlenizin takip ettiği Instagram sayfalarını keşfetmek için zaman ayırın. Bunu Instagram’daki arama bölümünü kullanarak ve sektörünüz için uygun etiketleri aratarak yapın. Eğer giyim üzerine ürünler satıyorsanız; araba sayfalarına veya komik paylaşım sayfalarına odaklanmayın. Sizin için moda sayfaları daha uygun olacak.

İş birliğiniz için size uygun hesapların kullanıcı adlarını not alın. Aşırı popüler hesaplardan kaçının. 10.000 – 30.000 aralığı ilk etapta sizin için yeterli.

10 – 15 kadar hesap belirledikten sonra onları takip edip özel mesaj, mail göndererek ulaşmaya çalışın.

Tanıtımınızı yapmak isteyen bu kişiler sizden ücret talep edebilirler. Biraz para harcamaktan kaçınmayın. Unutmayın; para parayı çeker.

Blog yazarları

Instagram’da uyguladığınız yöntemi blog yazarları için de uygulayabilirsiniz.

Ürünlerinizle ilgilenecek kişilerin takip ettiği blog yazarlarını bulup onlarla iletişime geçerek siteniz ve ürünleriniz hakkında blog yazısı yazmalarını talep edebilirsiniz.

Basit bir Google araması yaparak hedef kitlenize uyan kişilerin ziyaret ettikleri blog sayfalarını bulabilirsiniz.

Youtube içerik üreticileri

YouTube’un dünyada en çok ziyaret edilen 2. internet sitesi olduğunu biliyor muydunuz? YouTube içerik üreticileri (düzenli olarak video içerikleri üretip paylaşan kişiler) iş birliğiniz için uygun olan diğer kişilerdir.

Yine aynı Instagram ve blog yazarları için uyguladığınız stratejiyi uygulayarak size uygun olan YouTube kanal sahipleri ile iletişime geçin. Burada da dikkatli davranın. Çok popüler kanallardan uzak durun. Sadece sizle gerçekten ilgilenebileceklerini düşündüğünüz kişilerin takip ettikleri kanalları seçin.

Son olarak

Web sitenize ziyaretçi sağlamak ciddi anlamda zaman alabilir ancak bu ipuçlarından yola çıkarak bir başlangıç yapabilir ve hangi yöntemlerin sizin için daha uygun olduğunu belirleyebilirsiniz.

Biraz ilerledikten sonra Google AdWords, sosyal medya reklamları, içerik üretme stratejileri gibi pek çok şeyi deneyebilirsiniz.

Hepinize bol şans!

Marka oluşturma yol haritası

Markanızı oluştururken size yardımcı olacak yol haritanızı ücretsiz indirin.

redirect=/tesekkurler

Merhaba, ben Ersin.

Markalar, işletmeler ve işlerini daha profesyonel adıma taşımak isteyenler için marka kimliği, web tasarım ve sosyal medya hizmetleri sunuyorum.

Bağlantıda Kalalım

Ücretsiz kütüphaneye erişin

Ücretsiz şablonlar, çalışma dosyaları ve marka yaratma konusunda size yardımcı olacak diğer içeriklere ulaşın.

Giriş yapın

Merhaba :)

Merhaba :)

Yeni içerikleri, dersleri, ücretsiz dosyaları mail kutunda görmek ister misin?

Teşekkür ederim :)