Instagram kanal açma işlemi nasıl yapılır?

Reels videolarınızın daha fazla izlenmesini ister misiniz?

Kanca cümle formülleri ile videolarınızın daha fazla izlenmesini sağlayabilirsiniz. Tam 10 tane formülü sizin için ücretsiz paylaşıyorum.

instagram kanal açma

Merhabalar 👋🏻

Bildiğiniz gibi Instagram yakın zamanda “kanal” diye bir özellik duyurdu. Bu özellikle beraber Instagram profilimizde kanal oluşturup, takipçilerimizle iletişimimizi daha da kuvvetlendirebiliyoruz. Peki nedir bu kanal özelliği ve Instagram kanal açma işlemi nasıl yapılır?

Instagram kanal özelliği nedir?

Bu özellik aslında biraz hikayeler özelliğine benziyor. Hikayelerde nasıl paylaştıklarımızı takipçiler görüyorsa; kanal özelliğinde de aynı şekilde paylaşımlarımızı kanala katılanlar görebiliyor. Fakat kanalı biraz daha özel bir alan, yakın arkadaşlar listesi gibi düşünebilirsiniz ama bazı farklar var: kanalınıza moderatör ekleyebilir, kanalınızın davet bağlantısını paylaşabilir veya hikaye oluşturma ekranında “kanal” çıkartmasını kullanarak kullanıcıları davet edebilirsiniz. Kanal içinde anketler, gönderiler paylaşabilirsiniz. Kanal içindeki kişiler bu paylaşımlarınıza yorum yapamıyor, sadece emojiler ile tepki verebiliyorlar.

Instagram kanal özelliği için şartlar ne?

Instagram profilinizin işletme veya içerik üretici olması gerekiyor. Kişisel hesap kullanıyorsanız kanal açma işlemi yapamazsınız. Eğer niyetiniz kişisel hesabı işletme veya içerik üretici türüne geçirmekse, şu adımları takip edebilirsiniz;

  • Profilinize gelip, sağ üstten 3 çizgiyi tıklayın.
  • Ayarlar ve gizlilik menüsüne girin.
  • En altlara inip “hesap türü ve araçları” başlığını bulun.
  • Profesyonel hesaba geçip yap seçeneğini tıkladıktan sonra işlemleri tamamlayın.

Instagram kanal açma nasıl yapılır?

Eğer zaten işletme veya içerik üretici hesabınız varsa; kanal açma kısmına geçebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken yol şöyle;

  • Profilinize gelip sağ üstteki + ikonunu tıklayın.
  • En altta “kanal” seçeneğini görüyorsanız tıklayın.
  • Sonraki adımda kanalınıza isim verin (herkes tarafından görülecek)
  • Eğer biyografi kısmında kısayol olarak gözüksün istiyorsanız “kanalı profilde göster” seçeneğini aktif edebilirsiniz.

Daha sonra “oluştur” diyerek Instagram kanal açma adımlarını tamamlayabilirsiniz.

Instagram kanal oluşturma

İşlem bu kadardı. Artık kanalınızı oluşturdunuz. Sırada geldi kanal içinde paylaşımlar yapmaya 🙂

Instagram kanal özelliği nasıl kullanılır?

Kanalınızda içerik paylaşmak için Instagram DM (mesajlar) kısmına girmeniz gerekiyor. Burada muhtemelen “kanallar” diye bir sekme göreceksiniz. Bu sekmeye girdiğinizde daha önce oluşturmuş olduğunuz kanalı görebileceksiniz. Kanal içinde paylaşım yapmak için kanal adının üzerini tıklayın.

Instagram kanal içinde neler paylaşabiliriz?

Ses kayıtları gönderebilir, fotoğraf-video paylaşabilir, anket oluşturabiliriz. Ayrıca herhangi bir gönderiyi veya hikayeyi “paylaş” dedikten sonra arama kısmına kanal adımızı yazarak o gönderiyi kendi kanalımız içinde de paylaşabiliriz.

Umarım instagramda kanal açma ile ilgili yazımı beğenmişsinizdir.

Diğer blog yazım: Instagram yeni konum ekleme – Yeni konum nasıl eklenir ?

✢ Bu arada; beni Instagram’dan takip edebilirsiniz 😊
https://www.instagram.com/ersinbasar/

Merhaba, ben Ersin.
Markalar, işletmeler ve işlerini daha profesyonel adıma taşımak isteyenler için marka kimliği, web tasarım ve sosyal medya hizmetleri sunuyorum. Blog yazılarımla ve ücretsiz araçlarla yaratıcı girişimcileri, işlerini amaçları doğrultusunda nasıl büyütecekleri konusunda bilgiler veriyorum. Hoşgeldiniz!

Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram Hesabınızı Geliştirin

Instagram profilinizi geliştirmenin, algoritmayı öğrenmenin, etkileşim-takipçi-izlenme artırmanın tüm inceliklerini ve profilinize özel yapmanız gerekenleri birebir danışmanlık hizmetimde anlatıyorum.

İlginizi çekebilir