fbpx

Instagram’da yapılan 4 etiket kullanımı hatası

Sosyal Medya4 Yorumlar

Bir çok müşterime destek verdikten ve yerli – yabancı tüm tartışma forumlarında araştırdıktan sonra doğru Instagram etiket kullanımı ile ilgili bir çok yanlış algı olduğunu belirledim. İşiniz, profil amacınız ne olursa olsun mükemmel Instagram etiketlerini bulmak ve onları doğru şekilde kullanmak zor değil.

Bugün, hesabınızın büyümesini ve görünürlüğünü engelleyebilecek 4 yaygın Instagram etiket kullanma hatasını tartışıyoruz.

30 ETİKET KULLANMAMAK
Instagram gönderilerde toplamda 30 etiket kullanımına izin veriyorken hesabını büyütmek ve etkileşim arttırmak isteyen kişilerde bu sayıyı 10-15 etiket sayısı aralığında tuttuklarını gözlemledim. Fazla takipçiye sahip olan Instagram profillerinde belki daha bile az etiket kullanımları olabiliyor ancak onların zaten etkileşim veya görünürlük açısından kaygıları yok. Ama eğer yeni başladıysanız ve paylaşımlarınızın almış olduğu etkileşimlerden memnun değilseniz 30 etiket hakkınızı da kullanmanızı tavsiye ediyorum. Etiketler, Instagram’daki görünürlüğünüzün anahtarı olduğundan, gönderimlerinizin her birine 30 etiket ekleyerek erişiminizi en üst düzeye çıkarmamak için hiçbir neden yok.

POPÜLER ETİKETLER KULLANMAK
Popüler etiketler kullanmanız sizin “keşfedilen” profil olma şansınızı arttırır mı? Maalesef hayır. #love #like #follow #tbt gibi etiketler zaten çok fazla kişi tarafından kullanıldığı için artık kontenjanları doldu diyebiliriz. Kontenjan olmayan bir kategorinin etiketini paylaşmanız ne kadar doğru ? 100 binlerce kişi tarafından kullanılan etiketler arasında tutunmaya çalışmanız ne kadar doğru ? İnsanlar bu popüler etiketleri o kadar sık kullanıyor ki, onlara tıkladığınızda ve ilgili yayınları keşfettiğinizde ışık hızıyla güncelleniyor. Bunu kendiniz görmek ister misiniz ? Hemen Instagram uygulamasını açın ve #love etiketini aratın. Bir gönderiyi açın, 10-15 saniye bekledikten sonra geri gelip tekrar arayın. Az önce açtığınız gönderi çoktan aşağılara indi bile..

Kişisel olarak ve işim gereği araştırma yaptığımda, popüler etiketler kullanmak yerine bugüne kadar 10.000 – 300.000 arasında paylaşım yapılan etiketleri seçmenin daha doğru olacağı kanısına vardım. Öyle ki bu paylaşım aralığını müşterilerim için etiket planlaması yaparken de dikkate alıyorum. İnanın ki büyümeye çalışmak için kullandığınız etiket listeleri sizi büyütmek yerine aslında çok da fazla işe yaramayacak.

Neden paylaşım sayısı az olan etiketlere yönelmeliyiz diye soracak olursanız; bu etiketler altındaki paylaşım sayılarının çok hızlı artmaması, paylaşımlarınızın daha fazla süre orada durması anlamına gelir. Ayrıca; az sayıda paylaşıma sahip olan etiketlerde “başlıca gönderiler” kısmına sabitlenmeniz daha kolaydır.

ÇOK GENEL VE ALAKASIZ ETİKETLER KULLANMAK
Sık yapılan hatta yapılan en büyük yanlışlardan diyebilirim. Insanlar genellikle etiket uygulamaları veya etiket listeleri içeren blog yazılarından, çok genel ve asla paylaşımlarıyla, işleriyle alakalı olmayan etiketleri alıp gönderilerinde kullanıyorlar. Eğer gerçek anlamda hedef kitlenize ulaşmak istiyorsanız sizle alakalı olmayan etiketleri kullanmanız pek mantıklı değil.

SÜREKLİ AYNI ETİKETLERİ KULLANMAK
Bir süredir “shadow ban” konusu çok fazla tartışılır olduğundan biraz araştırma yaptım ve Instagram’ın yeni uygulamaya başladığı bir çeşit kısıtlama olduğunu gördüm. Instagram shadow ban ile ilgili kısa bir açıklama yapmak gerekirse; Instagram tarafından çeşitli kullanıcılara uygulanan bir yasaklama veya kısıtlama işlemi olduğunu söyleyebilirim. Bu kısıtlamalar, yasaklanan veya kısıtlanan kullanıcılara bildirilmeden uygulanıyor. Uygulanma yöntemi ise paylaşım yaparken kullandığınız etiketlere girdiğiniz zaman sizin gönderinizin orada olmaması denebilir.

Instagram, sürekli aynı etiketleri kullanarak paylaşım yapılmasını pek sevmiyor. Size, işinize uygun 50-60 kadar etiket listesi hazırlayıp bunları her paylaşımınızda karıştırarak veya bölerek kullanmanız daha doğru olacak. Her paylaşımda aynı etiketleri kullandığınız zaman hesabınız spam olarak kabul edilebilir. Dolayısıyla shadow ban yasağına takılabilir ve etkileşimleriniz düşebilir.


Instagram etiket kullanım hatalarında bildiklerimi sizlerle paylaştım. Siz etiket kullanırken nelere dikkat ediyorsunuz ? Kendinizin oluşturduğu etiket listeniz var mı ?

Merhaba, ben Ersin.

Markalar, işletmeler ve işlerini daha profesyonel adıma taşımak isteyenler için marka kimliği, web tasarım ve sosyal medya hizmetleri sunuyorum.

Bağlantıda Kalalım

Ücretsiz kütüphaneye erişin

Ücretsiz şablonlar, çalışma dosyaları ve marka yaratma konusunda size yardımcı olacak diğer içeriklere ulaşın.

Giriş yapın

Merhaba :)

Merhaba :)

Yeni içerikleri, dersleri, ücretsiz dosyaları mail kutunda görmek ister misin?

Teşekkür ederim :)