Yerel işletmeler Instagram’ı nasıl kullanmalılar?

Reels videolarınızın daha fazla izlenmesini ister misiniz?

Kanca cümle formülleri ile videolarınızın daha fazla izlenmesini sağlayabilirsiniz. Tam 10 tane formülü sizin için ücretsiz paylaşıyorum.

Bu blog yazımda; yerel işletmeler Instagram’ı nasıl kullanmalı ve işletmelerin Instagram kullanırken mutlaka dikkat etmeleri gereken adımlardan bahsedeceğim.

İlginizi çekebilecek diğer yazım: Instagram takipçi arttırma konusunda işe yarayan 9 yöntem

Yerel markanız veya işletmeniz için Instagram’da gösterdiğiniz tüm çabanın takipçi artışı ve satış arttırma odaklı olduğunu tahmin etmek zor değil. Yüksek takipçi ve etkileşim oranlarına sahip bir profilinizin olması sizi daha çekici hale getirebilir. Fakat siz yerel bir işletmesiniz ve takipçilerinizin sizinle yüz yüze gelmeleri için onların size yakın lokasyonlara taşınmalarını bekleyemezsiniz öyle değil mi? Yani aslında sizin herkese değil, konumunuzdaki kişilere erişmenizin daha mantıklı olacağından bahsediyorum.

Bahsettiğim konu tam olarak şu; kargo ile ürün satmadığınız yerel bir işletmeyseniz (örn: restoran, kafe, spor salonu, berber/kuaför gibi) sizin halihazırda bulunduğunuz konumdaki kişilere ulaşmanız daha doğru olur. Eğer fiziksel bir ürün satıyor olsaydınız (butik gibi) o zaman herkese ulaşmanız doğru kabul edilebilirdi.

Şimdi size de mantıklı geldi değil mi?

Peki Instagram gibi dev bir platformu, yerel işletmeniz için nasıl daha doğru kullanabilirsiniz ?

Bugüne kadar danışmanlık yaptığım ve hizmet verdiğim markalar doğrultusunda, Instagram hesabınızdan en iyi şekilde yararlanabilmek için faydalı ipuçlarından bahsedeceğim.

1. GÖNDERİLERİNİZE MUTLAKA KONUMUNUZU EKLEYİN
Yerel işletme olarak gönderilerinize mutlaka size ait olan lokasyon bilgisini ekleyin. Lokasyon bilgisi eklemeniz bölgenizdeki kullanıcılar tarafından keşfedilmenize olanak tanıyacak.

Kullanıcılar Instagram’ın arama özelliği aracılığıyla “yerler” sekmesine bakabilir + yakın çevredeki işletmeleri bulabilir. İçeriğin fiziksel adresinize göre doldurulması potansiyel yeni müşterilerin sizi bulmasının harika bir yolu olduğu için bunu mutlaka unutmayın!

2. TAKİPÇİLERİNİZİ HAREKETE GEÇİRİN
Sakin bir gün geçiriyorsanız, paylaşacak içerik bulma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız ve takipçilerinizin ne kadar sadık olduklarını anlamak istiyorsanız mutlaka “indirim” konulu bir paylaşım yapın. Mesela; “sadece bu haftaya özel bu paylaşımın ekran görüntüsünü kaydedip bize gösteren herkese %20 indirim yapacağız” gibi.

3. ETİKETLERE BULUNDUĞUNUZ BÖLGEYİ DE YAZIN
Gönderilerinizde mutlaka etiket kullanmanızın gerekli olduğundan bahsetmeme gerek yok sanırım? Evet, gönderilerinize etiket eklemeniz erişiminizi ciddi anlamda arttırabilir. Kullanacağınız etiketler çok genel etiketler değil daha spesifik kelimelerden oluşsun.

Etiketler arasında mutlaka lokasyonunuza dair kelimeler kullanın. Örn: İstanbul, Beşiktaş’ta bebek ürünleri sattığınız bir işletmeniz varsa etiket kullanımında şu örneği mutlaka kullanın: #istanbul #besiktas #bebekurunleri

İlginizi çekebilecek diğer yazım: Instagram’da yapılan 4 etiket kullanımı hatası

4. KOMŞULARINIZLA İŞ BİRLİĞİ YAPIN
Eğer araştırma yapacak olursanız bahse girerim ki Instagram’da belli bir kitle kazanmış “yerel şöhretler”in bir kısmını tespit edebilirsiniz. Eğer bu hesapları takip eden kişiler sizin hedef kitlenize uyuyorsa onlarla çalışmayı düşünebilirsiniz. Bu kişi bölgenizde yaşayan bir fenomen veya bölgenizdeki diğer işletmeler olabilir.

Eğer bölgenizde takipçi sayısı yüksek bir işletme varsa o takipçiler muhtemelen sizinle de ilgileneceklerdir. Beraber karşılıklı olarak hediye paylaşımları, çekilişler düzenleyerek marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

5. INSTAGRAM SPONSORLU REKLAMLARI KULLANIN
Yakın zamanda düzenlemeyi düşündüğünüz etkinliğiniz veya kısa süre geçerli olacak bir indirim fırsatı sunuyorsanız; muhtemelen daha fazla yerel kişiye duyurma ihtiyacınız doğacak.

Yaklaşık 30tl bütçe ayırarak (hatta daha düşük bile olabilir) gönderinizi bölgenizdeki diğer insanlara göstermek için kullanın. Gönderinizin reklamını yapabilmek için Instagram hesabınızın işletme profili olması gerektiğini unutmayın.

6. DİĞER YEREL İŞLETMELERLE ETKİLEŞİM KURUN
Instagram’ın arama özelliğini kullanarak bölgenizdeki diğer hesapları bulun (hedef kitlenize uygun olanları) Bulduğunuz hesapların gönderilerini analiz edin; neler paylaşıyorlar, açıklamalarda neler yazıyorlar gibi.

Daha sonra gönderileri beğenin, yorum yapın, gerekirse gönderi sahibini takip edin. Böylece ağınızı genişletin. Yeni insanlarla etkileşim kurun, kısaca sosyal medyada sosyal olun.

+ bonus olarak: eğer profilinizi işletme profiline çevirmediyseniz (çevirirseniz telefon, adres, e-posta gibi bilgiler otomatik eklenir) bu bilgileri profilinize eklediğinizden emin olun.

Profilinizi ziyaret edenlere yardımcı olun. Size ulaşabilecekleri bilgileri bulmaları için Instagram’dan ayrılmalarına izin vermeyin.

Şimdilik bu kadar 🙂 Görüşmek üzere!

Merhaba, ben Ersin.
Markalar, işletmeler ve işlerini daha profesyonel adıma taşımak isteyenler için marka kimliği, web tasarım ve sosyal medya hizmetleri sunuyorum. Blog yazılarımla ve ücretsiz araçlarla yaratıcı girişimcileri, işlerini amaçları doğrultusunda nasıl büyütecekleri konusunda bilgiler veriyorum. Hoşgeldiniz!

Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest

5 Responses

  1. Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim, 5 aylık çiçeği burnunda işletmemin instagramını işletme hesabına çevirmedim, işletme hesabına geçme konusunda sürekli tereddüt yaşadığımı inkar edemeyeceğim. Ek olarak ne yaparsam yapayım istediğim çözünürlük kalitesini yakalayamıyorum instagramda, illa profesyonel makine ile mi çekmeliyiz fotoğrafları?

  2. merhabalar ben sinan dugun ve moda fotografcisiyim yerel isletme profilim mevcut fakat begeni ve takipci etkilesim nasil yukseltebilirim bizim isimize gore neler yapmamizk onerirsiniz.. ?

  3. Bilgilendirme için teşekkürler. Yerel lokasyon eklemiyordum. Bundan sonra eklemeli : = )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram Hesabınızı Geliştirin

Instagram profilinizi geliştirmenin, algoritmayı öğrenmenin, etkileşim-takipçi-izlenme artırmanın tüm inceliklerini ve profilinize özel yapmanız gerekenleri birebir danışmanlık hizmetimde anlatıyorum.

İlginizi çekebilir