Instagram hikaye kapakları nasıl eklenir? + ücretsiz hikaye kapakları

Reels videolarınızın daha fazla izlenmesini ister misiniz?

Videolarınızın eskisinden daha fazla izlenmesi için ücretsiz kanca cümle formülleri dosyasını indirebilirsiniz.
Ücretsiz indir

Instagram ile ilgili blog yazılarım serisine devam ediyorum. Bu sefer ki konumuz: instagram hikaye kapakları nasıl eklenir? nasıl tasarlanır? Ve yazının devamında ücretsiz indirebileceğiniz 100 kapak tasarımı vereceğim.

Instagram hesabımızın büyümesinde şüphesiz en büyük faktörlerden biri estetik bir görünüş sağlamaktan geçiyor. Profilimizi ziyaret edenlere veya takipçilerimize güzel bir profil sunarak takipçi sayımızı, etkileşimlerimizi dolaylı yollardan arttırmamız mümkün.

Zaman zaman Instagram’dan nefret etsem de (gereksiz yenilikler, algoritma değişiklikleri) yine de şu aralar en sık kullandığım sosyal medya uygulamalarının başında geldiğini söylemeden geçemem.

İlginizi çekebilecek diğer yazım: Instagram yakın arkadaşlar listesi nedir? Nasıl kullanılır?

Yukarda da bahsettiğim gibi estetik bir profile ulaşmanın bazı yolları var. Bunlardan bazılarını söylemem gerekirse; aynı filtrelerin kullanılması, hoş bir paylaşım düzeni belirlemek, hakkımda yazısı ve profilde sabitlemiş olduğumuz Instagram hikayelerin kapak tasarımları..

Instagram hikaye kapak fotoğrafları bir kerelik uygulama ile mükemmel bir Instagram profiline sahip olmanızı sağlıyor. Hikayeleri öne çıkarmak hakkınızda, markanız, yaklaşan projeleriniz veya ürünleriniz hakkında ve duyurularınız hakkında bilgi almanın bana göre mükemmel yollarından biri. Sadece mevcut takipçilerimiz için değil ayrıca potansiyel takipçilerimize güzel bir görünüm sağlayarak onları takipçi veya müşteri olarak kazanmamız mümkün olabiliyor.

Instagram hikaye kapakları tasarımları

Eğer tasarımdan anlamıyorsanız veya teknik olarak bilginiz yoksa; kendi kapak tasarımlarınızı üretmeniz konusunda canınız biraz sıkılıyor olabilir ama üzülmeyin! Aslında o kadar korkulacak bir işlem değil 🙂

Her ne kadar yaptığım tasarımların bir çoğunda Adobe Photoshop kullansam da, daha hızlı ve kullanım kolaylığı sebebiyle Canva’yı da zaman zaman kullandığımı söylemek isterim.

Canva tamamen ücretsiz (ücretli kısımları da var) şekilde bir çok grafik, fotoğraf, yazı tipleri gibi elementleri kullanmama olanak sağlıyor.

Ben de kendi Instagram profilimdeki öne çıkan hikayelerimdeki kapak tasarımlarını Canva ile oluşturdum. Bu konuda çok fazla soru aldığımdan dolayı Canva kullanarak instagram hikaye kapakları nasıl oluşturulur konusu, beni bu blog yazımı yazmaya yönlendirdi.

İlginizi çekebilecek diğer yazım: Instagram paylaşım saatleri – Ne zaman paylaşım yapmalısınız?

Instagram öne çıkan hikaye kapak tasarımları nasıl yapılır?

Şu anda kendi Instagram profilimdeki öne çıkan hikayeler bu şekilde görünüyor.

Gördüğünüz gibi her konu için farklı renkte ve ikonda tasarımlar uyguladım.

Arka plan renklerinde web sitemde ve Instagram paylaşımlarında kullandığım ve beni temsil eden – bir anlamda marka renklerim – tercih ettim.

Bu uygulama gerçekten Instagram profilime renk kattı ve dikkat çekici olmasını sağladı diyebilirim. Oldukça da sevdim!

Şimdi gelelim kendiniz için nasıl tasarlayacağınız konusuna 🙂

1 . Adım:
Canva.com ‘a giderek ücretsiz bir hesap oluşturun. Sadece Instagram kapak fotoğrafları için değil, diğer tüm grafik ihtiyaçlarınız için de kullanabileceğiniz mükemmel araçlardan biri.

Üyelik oluşturup giriş yaptıktan sonra şu ekranla karşılacaksınız:

Bu ekran, Canva’nın yeni sürümü olan 2.0 ‘a ait ancak eski sürüm olan 1.0 versiyonunu kullanıyorsanız görüntü de çok bir değişiklik yok, hemen hemen aynı diyebilirim. Sağ üst köşeden “özel boyutlar” butonunu tıklayalım.

2 . Adım:
Çıkacak ufak pencerede Instagram hikaye ölçüleri olan 1080×1920 ölçülerini girelim, piksel seçelim ve “yeni tasarım oluştur” butonunu tıklayalım.

3 . Adım:
Açılacak olan sayfada boş, beyaz ve dik bir şablon göreceksiniz. Bu bizim çalışma alanımız olacak.

Sol üstteki renkli kutuyu tıklayarak renk paletini açalım ve arka plan rengimizi seçelim. İstediğiniz renk yok ise + ikonunu tıklayarak kendimiz renk seçebiliyoruz.

4 . Adım:
İstediğiniz rengi seçtikten sonra sayfanın en soluna bakın. Şablonlar, bileşenler, metin, arka plan, yüklemeler, klasörler, uygulamalar başlıklarına sahip olan bir menü göreceksiniz.

Bu menüde bileşenler kısmını tıklayalım ve arama kutusuna tasarıma ekleyeceğimiz olan ikonu aratalım. Örneğin; makyaj ile ilgili olacaksa makeup yazalım.

İlginizi çekebilecek diğer yazım: Instagram takipçi arttırma konusunda işe yarayan 9 yöntem

5 . Adım:
Koymak istediğimiz ikonu bulduysak mouse ile basılı tutarak çalışma alanımıza sürükleyip bırakalım. Canva’nın hizalama çizgilerini kullanarak ikonumuzu şablonumuzun tam ortasına yerleştirelim. Başka bir değişiklik yapmayacaksanız diğer kapak tasarımına geçmek için “yeni sayfa ekle” butonunu kullanabilir, aynı işlemleri tekrar edebilirsiniz.

Çok basit oldu öyle değil mi? 🙂

Her kapak tasarımında farklı ikonlar kullanabileceğiniz gibi arka plan renklerinizi de değiştirebilirsiniz. Hatta bazı profillerde ikon olmadan sadece arka plan renkleri ile oluşturulmuş öne çıkan gönderi kapakları da gördüm. Bu da minimalist bir tercih olabilir. Açıkcası tarzınıza ve size kalmış bir durum.

Tasarımlarınız tamamen bittiyse sağ üstteki aşağı doğru ok butonunu tıklayarak tasarımları indirebilir, daha sonra telefonunuza gönderebilir ve Instagram hikaye kapakları olarak kullanabilirsiniz 🙂

✢ Bu arada; beni Instagram’dan takip edebilirsiniz 😊
https://www.instagram.com/ersinbasar/

    İlginizi çekebilecek diğer yazılarım:

    ersin başar instagram

    Instagram'da aramıza katılın 🤘

    Instagram’la ilgili ipuçları, yeni güncellemeleri ve bütün bildiklerimi ücretsiz olarak paylaşıyorum. Kaçırmamak için takipte kalın