İşletmenizin neden bir web sitesine ihtiyacı olduğunun 4 sebebi

Günümüzde, teknolojiye ve bilgiye daha kolay ve daha fazla erişim mevcutken, çevrimiçi varlığı oluşturmak işiniz için gerçekten çok önemlidir. Bir çok küçük işletme sahibi ve girişimci, işlerinin sadece sosyal medyadan veya fısıltı gazetesinden (kulaktan kulağa) büyüyeceğini düşünüyor.

Tamam, bunun ilk başladığınız zamanlarda işe yarayacağından şüphem yok belki ama eğer büyümek istiyorsanız yalnızca bunlar yeterli olmayacak. Bir web siteniz yoksa aslında büyümeye açılan bir çok kapıyı kapatmış oluyorsunuz.

İlginizi çekebilecek diğer yazım: Instagram paylaşım zamanları – Ne zaman paylaşım yapmalısınız?

Örnek vermek gerekirse; bir giyim markasının kilometrelerce uzaklıktaki fiziksel mağazasını ziyaret etmekten daha akıllıcası web sitelerinden alışveriş yapmaktır. Başka bir örnek ise; çok sevdiğiniz arkadaşlarınızın paylaştığı tatil fotoğraflarındaki yerleri çok beğeniyor ama ilgili mekan/işletme hakkında bir bilgiye ulaşamıyorsunuz çünkü sosyal medyada yer almıyorlar. Fakat ne yazık ki bir web siteleri de yok.

Durum tanıdık geldi mi? Biraz keyif kaçırıcı kabul ediyorum.

Düşünün: Herhangi bir konu hakkında daha iyisini bulabilmek adına ne yapıyoruz?
Düşünün: Model, sanatçı, işletmeler konusunda daha fazla bilgi alabilmek için ne yapıyoruz?

Onları Google’da aratıyoruz.

İşte tam da bu anlamda işiniz yerel, fiziksel bir mağaza olsa bile mutlaka bir internet sitesine ihtiyacınız var. Belki şimdi değil ama daha sonra bu sürece mutlaka dahil olmanız gerekecek.

Peki neden bir web sitesine ihtiyacınız var? 6 sebebiyle birlikte sizlerle paylaşıyorum.
İlginizi çekebilecek diğer yazım: Yerel işletmeler Instagram’ı nasıl kullanmalılar?

Web sitenizin olması güven sağlar

Web sitesi sahibi olmak kullanıcılarınızda güven duygusunu arttıracak. Facebook, Instagram gibi sosyal medya hesaplarınıza nazaran daha resmi, kurumsal bir hava katacak.

Şu bir gerçek; insanlar size güvenmeden ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın almazlar. Hazır web siteniz varken yaptığınız işi veya sattığınız ürünleri anlatmanın başka profesyonel yolu olamazdı.

Ama şunu da unutmamak gerek; sosyal medya kullanımına pekala devam edebilirsiniz ancak; tüm bilgilerin dağınık olmasındansa, hepsinin bir arada olduğu (hakkımızda, iletişim, ürünler) bir web sitesi kesinlikle daha tercih edilebilir olacak.

7/24 size çalışan bir personel düşünün

Hedef kitlenizin lokasyonu, zamanı farketmeksizin onlara kendinizi en iyi ifade edeceğiniz yer neresi? Şüphesiz web siteniz.

Düşünsenize; 7/24 sizin için çalışan bir personeliniz var, bir anlamda dükkan kapatmanıza gerek yok öyle değil mi? Siz uyuyorken bile ürünleriniz satılabilir, rezervasyon alabilir, hizmetleriniz incelenebilir. Bu anlamda aslında en iyi dijital pazarlama araçlarından biri diyebiliriz.

Size ve hedef kitlenize zaman tasarrufu sağlar

Çalışma saatleriniz, lokasyonunuz, ücretler ve servisleriniz hakkında bilgilere yer vererek sürekli maruz kaldığınız telefon, mail trafiğini en aza indirmiş olursunuz.

Onların aradıkları şey her ne ise; çok çabuk ulaştırabilecek stratejik bir web siteye sahip olmanız hem siz hem de müşterileriniz için ciddi anlamda zaman tasarrufu anlamına gelecek.

Sitenizin tüm kontrolü sizde olacak

Web sitenizin tüm kontrolü sizde olacağından yayınlamak istediğiniz her ne varsa burada paylaşabileceksiniz. Sadece sosyal medyada ciddi oranda hedef kitlenizin olması ardından bir gece bir şekilde hesabınızın kapatıldığını düşünün. Hatta bir web siteniz de yok. Düşünmek bile ne kadar korkutucu değil mi? Ama bunun yaşanmış örnekleri var 🙂

Sadece sosyal medyaya güvenmeniz yanlış olur. Tüm emekleriniz bir anda uçuverir. Onca zaman, uğraş, müşteriler … hepsi çöpe gider. Bu riski alamazsınız. Herkesi bir çatı altında toplamanız gerekir ki bunun en iyi yeri yine web sitenizdir.

İlginizi çekebilecek diğer yazım: Instagram takipçi arttırma konusunda işe yarayan 9 yöntem

Umarım bu yazım faydalı olmuştur ve belki işinizle alakalı kafanızda oluşan “web sitesine ihtiyacım var mı” sorusuna biraz olsun cevap verebilmişimdir. Değerli yorumlarınız beni motive edecek 🙂

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Instagram hesabınızı geliştirmek ister misiniz?

    Instagram profilinizi geliştirmenin, algoritmayı öğrenmenin, etkileşim-takipçi-izlenme artırmanın tüm inceliklerini birebir danışmanlık hizmetimde anlatıyorum. Randevu oluşturmayı unutmayın!
    DETAYLI BİLGİ

    Instagram'da aramıza katılın 🤘

    Instagram’la ilgili ipuçları, yeni güncellemeleri ve bütün bildiklerimi ücretsiz olarak paylaşıyorum. Kaçırmamak için takipte kalın