WordPress 5.0 Gutenberg yazı editörü ile geldi – Yenilikler neler?

Reels videolarınızın daha fazla izlenmesini ister misiniz?

Videolarınızın eskisinden daha fazla izlenmesi için ücretsiz kanca cümle formülleri dosyasını indirebilirsiniz.
Ücretsiz indir

WordPress Gutenberg

Blog yönetim aracının yazı editörüne çok büyük yenilikler getiren WordPress 5.0 güncellemesini yayınladı. 37 farklı dilde sunulan yeni sürümü WordPress.org/Download adresi üzerinden indirebiliyoruz.

Bugün, dünya üzerindeki tüm sitelerin %30’u WordPress kullanıldığı açıklanmış. En son sürüm, Kübalı caz sanatçısı Bebo Valdés’in şerefine “Bebo” olarak adlandırılıyor.

WordPress 5.0 ile birlikte daha düzenli bir yazı editörü deneyimi sunmayı amaçlayan, Gutenberg kod adlı blok tabanlı yazı editörü geldi. Bu yeni editörün medya ekleme veya herhangi bir türde içeriği yeniden düzenleme konusunda daha iyi işlemesi amaçlanıyor. Her bir içerik parçası kendi bloğunda yer alıyor. Bu da site sahiplerinin içeriğin nasıl görüntüleneceğine karar vermelerine yardımcı olacaktır. Bloklar paragraflardan başlıklara, alıntılardan görsellere, galerilere ve videolara kadar her şeyi içeriyor. Her bir materyali kolaylıkla yazımıza ekleyebiliyoruz.

İlginizi çekebilecek diğer yazım: WordPress tema değiştirme nasıl yapılır?

Eğer yeni yazı editörü size karışık geldiyse veya bir şekilde kullanmak istemiyorsanız; Classic Editor adlı bir eklenti de sunuluyor. Bu eklentinin 2021 yılına kadar destek vereceği söyleniyor. Eklenti, WordPress’in eski editörünü geri getiriyor ve bunun üzerinde kullanılan eklentilerden yararlanmayı sürdürüyor. WordPress.org yardımcı teknolojiler kullanan kullanıcıların, yeni blok editörünün sorunlara yol açması durumunda Classic Editor eklentisini denemelerini tavsiye ediyor.

Ayrıca diğer bir yenilikse Twenty Nineteen (2019) temasında. WordPress’in yeni editörünün gücünden yararlanan varsayılan tema olarak geliyor. Bu tema editör stillerini kullanıyor, böylelikle içerik editöründe gördüğünüzün aynısını sitede de görebiliyorsunuz. Aynı zamanda bol miktarda boş alan, sans-serif yazı tipinde başlıklar, klasik serif gövde metinleri ve sistem fontlarıyla sayfaların daha hızlı yüklenmesi de amaçlanmış durumda.

İlginizi çekebilecek diğer yazım: WordPress kullanmanız için geçerli 8 sebep

WordPress Gutenberg yazı editörü henüz çok yeni olmasına rağmen biraz inceleme fırsatım oldu. Her yeni teknolojinin sağladığı yabancılık ve karışıklık hissini yine yaşadım diyebilirim. Ama diğer tüm yeniliklere alıştığımız gibi buna da alışmamız çok zaman almaz diye düşünüyorum 🙂

Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi; yeni yazı ekleme ekranına girdiğimizde sol üst köşede + ikonunu buluyoruz. Tıkladığımız zaman yazımıza ekleyebileceğimiz resim, ses, galeri, liste gibi bir çok özellik çıkıyor.

Yazımızı bitirdikten sonra eski editörle aynı şekilde yapabileceğimiz diğer ayarlar yazı sayfamızın sağ tarafında yer alıyor. Buradan yazımızın kategorisi, kapak resmi, kalıcı link bağlantısı gibi bilgileri hızlı bir şekilde düzenleyebiliyoruz. Ardından sağ üstte bulunan Publish butonundan yazımızı yayınlayabiliyoruz.

İlginizi çekebilecek diğer yazım: WordPress kurduktan sonra yapmanız gereken 9 düzenleme

Son sözler

Açıkcası biraz zaman harcadıkça sevmeye başladım 🙂 Yazılarımızı daha ilgi çekici hale getirebilmek için WordPress Gutenberg editörü her şeyi düşünmüş diyebilirim. 🙂

Siz yapılan bu güncelleme konusunda ne düşünüyorsunuz?

İlginizi çekebilecek diğer yazılarım:

ersin başar instagram

Instagram'da aramıza katılın 🤘

Instagram’la ilgili ipuçları, yeni güncellemeleri ve bütün bildiklerimi ücretsiz olarak paylaşıyorum. Kaçırmamak için takipte kalın